Yurtdışı Gayrimenkul Alımları

Son yıllarda Türk yatırımcıların yurtdışından gayrimenkul alımlarının arttığı gözlemlenmektedir. Bu alımlar vasıtası ile yurtdışındaki projeleri pazarlayanlar ve buna aracılık eden şirketlerin yoğun bir şekilde otellerde ve farklı organizasyonlarda hizmetlerini ve projelerini müşteri kitlelerine sunduklarını görmekteyiz. Alıcılar yurtdışı yatırımlarını genel anlamda 3 sebeple gerçekleştirmektedir. Bunlardan birisi yurt dışından ev alıp oraya yerleşmek, ikincisi çocuklarının eğitimi için ileriye dönük bir yatırım yapmak ve 3. seçenek ise gayrimenkul alımına bağlı oturum iznine ve ileriki yıllarda vatandaşlık hakkına sahibi olabilmek.

Son dönemde, Avrupa’da bankaların düşük faiz sunmaları, döviz kurlarındaki volatilite, gayrimenkul geliştirme firmalarının krizden çıkmak için farklı ödeme seçenekleri sunmaları ve en önemlisi gayrimenkullerin geçmiş yıllara oranlara çok uygun fiyatlara pazarlanması yurtdışı yatırımlarını cazip hale getirmiştir.

Yurtdışı gayrimenkul yatırımları analiz edildiğinde ilk göze çarpan konu, gayrimenkullerin kira değerlerindeki artıştır. Bunun sonucu olarak da gayrimenkullerin amorti süresi çok daha kısa sürelere inmektedir.

Türklerin en çok alım yaptığı yerlerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. ABD’yi, İngiltere, Almanya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler izlemektedir.

ABD’de de “Mortgage Krizi” sonrası gayrimenkul fiyatlarında aşağı yönlü hareket ülkedeki gayrimenkul yatırımlarının önünü açmış ve fiyatların normal piyasa değerlerine yaklaşması, satışların ve konut üretimlerinin artışına sebep olmuştur.

Türklerin en çok alım yaptığı şehirler arasında New York ve Miami başta gelmektedir. New York, iş yaşamı açısından ön planda olması ve 24 saat canlı bir şehir ortamını sağlaması nedeniyle; Miami ise vergisel avantajları ve iklimiyle yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Genellikle bu bölgelerde %30 peşinat ile 30 yıl kredi vadelendirmesi sonucunda kira bedeli ile kredi ödemesi eş duruma gelebilmektedir. Bazı bölgelerde de projelere bağlı olarak elde edilecek kira geliri kredi ödemesinden fazla olmakta, yatırımcıya ek gelir sağlamaktadır.

Bulgaristan: Konut fiyatlarının eski ve yeni konutlarda oldukça değişken olduğu gözlemlenmektedir. Örnek olarak Başkent Sofya’nın merkezinde 2+1 yeni projedeki daire için 100.000 Euro ödenmesi gerekmektedir. Ancak eski dairelerde ise 50.000 Euro bedeller ile alımlar yapabilmektedir. Yeni daireler aylık 500-550 Euro bedelle kiralanabilmekte olup Sofya için gayrimenkul fiyat artışlarının son 3 yıl incelendiğinde yeni projelerde Euro bazında %2 ila %5 arasında değiştiği gözlenmiştir.

İspanya: Global krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’da gayrimenkul alımına bağlı olarak vatandaşlık verilmesi gayrimenkul satışlarını hareketlendirmiştir. Barselona şehir merkezinde 3+1 daire 450.000-500.000 Euro gibi fiyatlarla satın alınabilirken, 2.000 Euro aylık bedel ile kiraya verilebilmektedir. Ayrıca şehir dışı lokasyonlara bakıldığında 1+1 daireler 130.000 Euro bedelle satılabilmekte ve 600 Euro bedele kiralanabilmektedir.

İngiltere: Londra’da merkezi lokasyonda konumlu 1+1 daireye 550.000 Sterlin bedelle sahip olunabilmekte ve aylık 1.500 Sterlin kira geliri elde edilebilmektedir. Ayrıca şehir merkezinden uzaklaştıkça gayrimenkul fiyatları düşmekte ve amorti süreleri de daha uygun hale gelebilmektedir. Örneğin Stevenage şehrinde 2+1 daireyi 250.000 Sterlin ödeyerek satın alınabilirken elde edilebilecek aylık kira geliri ise 1.000 Sterlin civarındadır.

Almanya: Berlin merkezde 200.000 Euro bedelle yeni projelerden 1+1 tipinde daire satın alınabilmekte ve bu daireler aylık 600 Euro civarında kiralanabilmektedir. Şehir merkezinden uzaklaştıkça ise 1+1 daireler 100.000 Euro bedelle satın alınıp bu dairelerden 400 euro aylık kira geliri elde edilebilmektedir. Yabancı talebideki artış ile birlikte Berlin konut sektörüne bakıldığında geçtiğimiz yıla göre yıllık bazda %5-%8 aralığında fiyat artışları yaşandığı görülmektedir.

Yunanistan: Ekonomik krizi henüz atlatamayan Yunanistan da Türk yatırımcıların en çok alım yaptığı ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye’ye yakınlığı, son yıllarda artan Yunan adaları turizmi ve fiyatların düşüklüğü gayrimenkul yatırımlarının da olumlu etkilenmesine neden olmuştur. Atina’daki konut sektörüne bakıldığında 2010 yılından beri sürekli düşüş eğiliminde olan fiyatlar 2016 yılı itibari ile az miktarda da olsa yükseliş eğilimi göstermeye başlamıştır. Atina’da 100.000 Euro’ya alınabile bir daire, ortalama 400 Euro bedelle kiraya verilebilmektedir. Aynı şekilde Yunan adalarına da bakıldığında Mikonos Adası’nda 500.000 Euro bedelle villa satın alınabilmekte ve yıllık 30.000-35.000 Euro bedelle kiraya verilebilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri: Dubai’de rezidans daireler daha çok talep görmekte iken şehir dışında yapılmış olan villalarda şehir merkezi fiyatlarının altında alım yapılabilmektedir. Örneğin Palm Jumeirah’da 1+1 tipi daire satış fiyatı 450.000-500.000 USD aralığında iken aylık 2.000 USD bedelle kiraya verilebilmektedir. Burj Khalifa’da ise 100 m2 alana sahip daire 1.000.000 USD bedelle satın alabilir ve 4.000 USD bedelle kiralanabilmektedir.

ABD: Konut sektörünün yabancılar açısından en çok talep gördüğü yer Florida’dır. Orlando bölgesi, Disney parkları ve NASA Kennedy Uzay Üssü sebebi ile çok sayıda ziyaretçi çekmekte ve konut projeleri ziyaretçilere kiralanabilmektedir. 100.000 USD’a 2+1 110 m2 alana sahip apartman dairesi alınabilmekte veya 200.000 USD ila 250.000 USD aralığında bahçeli villa satın alınabilmektedir. Apartman daireleri ise 550-600 USD bedelle kiralanabilmektedir. Villaların kira bedelleri ise bölgeye ve projeye göre değişmekte olup genellikle 1.400-1.500 USD aralığında değişmektedir.

Miami bölgesine bakıldığında ise fiyatlar artış göstermekte ve Miami Beach Marina bölgesinde rezidans fiyatları 6.000-9.000 USD/m2 fiyatlarına ulaşmaktadır.

New York Manhattan bölgesinde ise 1.000.000 USD değerindeki daire aylık ortalama 3.500-4.000 USD bedelle kiralanabilmektedir.  

Macaristan: Budapeşte şehir merkezinde 2+1 tipte bir daireler 70.000-80.000 Euro bedelle satın alınabilmekte ve 400-450 Euro bedelle kiraya verilebilmektedir.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.