Üniversitelilerin Uzaktan Eğitimi, Konutta Arz Talep Dengesini Tersine Çevirdi

Türkiye genelindeki üniversite sayılarına baktığımızda; 2006 yılında 80 olan üniversite sayısı, 15 yılın sonunda, yeni açılan üniversiteler ile birlikte 209’a yükseldi. Yeni açılan üniversitelerin yanı sıra; mevcut olanların da fakülte ve kontenjan sayılarında artışlar meydana geldi. Bu yüzden de özellikle büyükşehir statüsü dışında kalan illerde yıllar içinde nüfusta ciddi oranda artış yaşandı. Bunun sonucu olarak, barınma konusu en önemli unsur olarak ön plana çıkmayı sürdürdü.

Yeni gelen öğrencilerin barınması için yeterli miktarda yurt bulunmaması, öğrenci gruplarını şehir merkezi ve üniversite güzergahına yakın 2+1 ve 3+1 tipi dairelere yöneltti. Ailelerin barınmaları için inşa edilen bu yapıların, öğrenciler tarafından kiralanması cazip ve yaygın hale gelerek, yatırımcı dikkatini de çekmeye başladı. Bu sayede 1+1 ya da 1+0 gibi stüdyo daire ve apartların hızlı yükselişi başladı.

Apartlar; wc, mutfak, ders çalışma alanları gibi kısımların ortak kullanımı ile yurt konaklamasıyla benzer özellikler gösterirken, stüdyo daireler ise birbirinden bağımsız özel konut olması sebebiyle daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bütçesi ve imkanları yeterli olan üniversite öğrencileri, bu tarz gayrimenkullere ilgiyi her geçen yıl artırdı.

Pandemi öncesine kadar her sene öğrenci sayılarındaki artışın, talebi artırması söz konusuyken, kira fiyatlarının yüksek olduğu görülüyordu. Çoğu ilde stüdyo daireler için satış fiyatları 100.000-110.000 TL civarında iken, kiralamalar 900-1000 TL/ay olarak gerçekleşti. Amortisman süreleri ise 10-11 yıla kadar düşüş eğilimi gösterdi.

Pandeminin başlaması ile üniversitelerin 1 yılı aşkın bir süredir uzaktan eğitim gerçekleştirmesi ve hatta Eylül 2021 için yüz yüze eğitimlerin başlanıp başlanamayacağının belirsiz olması nedeniyle, arz talep dengesi uzun seneler sonra ilk kez bozularak, arz arttı ve talepler düştü. Pandeminin başlarında apart ve stüdyo daire sahiplerinin bekleme kararı aldığı görülürken, sürenin uzaması nedeniyle özellikle apart sahiplerinin işletmelerini elden çıkarmak istediği gözlemlendi. 1+1, 1+0 gibi stüdyo dairelerden oluşan apartmanlarda ise kiralama olmaması yada az miktarda olması nedeniyle fiyatlar düşerek, amortisman süreleri önceden 10 yıl civarında olan yerlerde bugün 19-20 yıla kadar yükseldi.

Pandemi sonrasında üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamaları ile yaşanacak talep artışının önce dengeyi sağlayacağı düşünülüyor. Sonrasında dijital çağın getirdikleri ve pandemi bitse dahi  uzaktan çalışmanın özellikle teroide yeterli olduğu düşüncesinin üniversiteler tarafından benimsenebilecek olması ihtimalleri üzerinde duruluyor. Taleplerin ne zaman artışa geçeceği ise şimdilik merak konusu olmayı sürdürüyor.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.