Gayrimenkul Değerleme Sektörünün “VUCA”sı nedir?

Değişim hızını yakalayamadığımız, olayları anlamakta ve takip etmekte zorluk çektiğimiz, öngörü yapmakta zorlandığımız bir zamandan geçiyoruz. Dijital dünyadaki dönüşümün yarattığı değişiklikler ile birlikte sosyal ve çevresel birçok faktör sebebiyle “VUCA” dönemindeyiz.

VUCA NEDİR?

VUCA, bugünün dünyasını tanımlayan kelimeler bütünüdür. Volatility (Değişkenlik), Uncertainty(Belirsizlik), Complexity(Karmaşıklık), Ambiguity (Muğlaklık) olarak açabileceğimiz bu terim kontrol edilemez ortamın çeşitli boyutlarını ifade etmektedir. 

Kısaca VUCA’nın içeriğini tanımlamak gerekirse;

Volatility (Değişkenlik); pazarda veya genel olarak dünyadaki değişimin hızını işaret eder. Çevredeki değişikliklerin sıklığı olarak da tanımlanabilir.

Uncertainty (Belirsizlik);  Geleceği öngörememe olarak açıklanabilir. Belirsizlik, insanların neler olup bittiğini anlamadaki yetersizliği ile ortaya çıkmaktadır. Gerçekten belirsiz ortamlar öngörülemeyen ve tahminde bulunulamayan ortamlardır.

Complexity (Karmaşıklık); Karmaşıklık dikkate almamız gereken faktörlerin sayısını, çeşitlerini ve aralarındaki ilişkileri ifade eder. Ne kadar fazla faktör, çeşitlilik ve bağlantı fazla ise o kadar karmaşıklık ortaya çıkar.

Ambiguity (Muğlaklık); Muğlaklık, bir şeyin nasıl yorumlayacağı konusunda açıklık olmaması anlamına gelir.

Peki VUCA dünyasından baktığımızda gayrimenkul sektöründe durum nedir?

Gayrimenkul değerleme sektörü aslında ilk günden beri değişkenleri çokça bünyesinde barındıran dinamik bir sektördür. Genç bir sektör olmasının yanı sıra yapılan işin dinamiği gereği özellikle son yıllarda oldukça fazla yenilikle karşılaştığımız bir süreç içerisindedir. Rekabetin hem yerel hem uluslararası boyutta artması sektördeki bu değişimin en önemli sebepleri arasındadır. Değişimlerin bir diğer önemli sebebi de aslında dünyadaki  yeniliklerin hızıdır. Bu hıza ve sıkça değişen sektörel tanımlara uyum içerisinde ilerleme çabası sebebi ile sürekli kendini güncellemektedir. Ayrıca, sosyal ve çevresel bir çok faktör değişim için itici güç oluşturmaktadır. Örneğin, bir kriz ortamı oluşturan deprem gayrimenkul sektöründe bir çok yeniliğin önünü açmıştır.

 “Uncertainty (Belirsizlik)” kavramını ise sektörel anlamda geleceği öngörememek olarak açıklayabiliriz. Bu öngörememe de karar verme sürecini bulanıklaştırmaktadır. Bu durumun atlatılabimesi için risklerin ve fırsatların açıkça tanımlanması ve kontrol edilebilir çözüm yolları önerilmesi gerekmektedir.

Peki sektördeki karmaşıklıklar nelerdir? Sektördeki en karmaşık konu aslında birden fazla kavramın ve prosedürün, en önemlisi uygulamanın bulunmasından kaynaklanmaktadır. Son dönemde özellikle üzerine düşülen bir konu olan dil birliğinin sağlanma çabası da bunun bir göstergesidir.

Tüm bunların sonucunda ve sektörün sürekli değişkenlik göstermesinden kaynaklı muğlakta kalan ve yorumlanamayan konuların varlığı söz konusudur.

VUCA dünyasında tüm bunlar düşünülerek yeni nesil dünya düzeninde gayrimenkul sektörünün de gerekli kriz planlarına hazırlıklı olması gerekmektedir. Böyle bir dünyada kendimizi kaybetmemek için çevremizdeki bu değişimi kabul ederek olaylara bakışımızı yenilemeli ve yeni dünya düzenine uyum sağlayıp bu dinamik yapıyı takip etmeliyiz. Bunu da yeni dünya düzenindeki belirsizlik, değişkenlik ve kompleks durumlara çözüm getirecek yetkinliklere ve adaptasyon becerisine sahip olarak kazanabiliriz.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.