Elektrikli Araçlar Nereye Gidiyor?

Aslında çoğumuzun düşündüğünden daha erken başlayan bu yolculukta, ilk olarak 1850’li yıllardan 1900’lü yıllara kadarki süreçte elektrikli araçlar oldukça popülerdi. İleride otomotiv sektöründe önemli değişiklikler sebep olacağı düşünülmekteydi. Bu değişikliklerden düşük karbondioksit salınımı ile çevreye duyarlılık da payını alacaktı. Çalışma şekli itibarıyla klasik içten yanmalı motorlardan farklılık gösteren elektrik motorlar, ani tork vererek güçlü ve dengeli bir hızlanma sağlamaktaydı.

Bütün bu olumlu etkilerine rağmen, klasik petrol türevleri ile çalışan araçların seri üretim yoluyla ucuza mal edilip ucuza satılması ile elektrikli araçların gelişimi bir süreliğine azalmış hatta durma noktasına gelmişti.

Elektrik enerjisi depolama ve dağıtımındaki gelişmelerle birlikte, petrol türevi yakıtların fiyatlarının da yükselmesiyle 2005 yılından itibaren elektrikli araçlara giderek artan bir ihtiyaç ve talep oluştu.

Olumlu yanlarına rağmen elektrikli araçların genel anlamda tercih edilmeme sebeplerinden en önemlisi klasik motorlu ve hibrit araçlara göre daha pahalı bir hale gelen elektrikli araçların lityum-iyon bataryalarının ek masrafları gösterilebilir. Bu durum ileride bataryaların seri üretimle fiyatlarının düşmesi ile giderilecektir.

Bir başka olumsuz etken ise elektrikli araçların sürüş mesafesinin ve şarj istasyonlarının az olmasıdır. Genel olarak belirli bir menzile sahip araçların enerjisinin tükeneceği ve yolda kalınacağı düşüncesi hakimdir. Bu durum da batarya teknolojisinin gelişimleri (depolanan enerji miktarı artışı ve batarya boyutlarının azalması vb.) ve şarj istasyonu sayısının artırılmasıyla giderilecektir.

Elektrikli Araç Sayısı Değişimi (2013-2017)

Bütün bu bilgiler doğrultusunda, özellikle ülkemizde yakın gelecekte aktif olarak tamamen elektrikle çalışan araçların yaygınlaşması çok olası görünmemektedir. Uzak gelecekte batarya teknolojisinin gelişmesi ve şarj istasyonu yaygınlığı arttıkça, elektrikli araçların daha fazla tercih edilebileceği öngörülmektedir.

Gelecekte Öngörülen Elektrikli Araç Sayısı Değişimi (2017-2030)

Tamamen elektrikli olan araçlar yerine hem petrol türevi yakıtlarla çalışan hem de elektrik motoru ile çalışan hibrit araçların daha kısa vadede tercih edilebileceği düşünülmektedir.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.