İstiklal Caddesinin Cazibesi Gelişmelerden Olumsuz Etkilenmekte

07_01_11 Gayrimenkul Türkiye

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanından Değerleme Uzmanı Duygu Yılmaz, İstiklal Caddesi'nin son 10 yıldaki değişimini ve nedenlerini yazdı. Her zaman tercih edilen, merkezi bir bölge niteliği taşımış olan İstiklal Caddesi, tarihi boyunca ticaret ve hizmet sektörlerinde ön planda yer almıştır. Ülke ve kent ekonomisine katkısı göz ardı edilemeyecek kadar önemli olmakla birlikte Cadde'nin son dönemlerde cazibesinin düşüşe geçtiği görülüyor. İstiklal Caddesinde bundan 10 yıl önce haftalık ziyaretçi sayısı 3 milyon kişiyi bulurken, güncel durumda bu rakam ortalama 1 milyon seviyelerinde. Ciddi oranda bir düşüş ile karşı karşıya olan Cadde için mevcut talep halen iyi rakamlarda olsa da, gelişim süreci boyunca artan gayrimenkul değerleri, şimdiki talebin azalmasına bağlı olarak ciroların düşmesine sebep olmuş ve işletmeleri zorlamaya başlamıştır. Yaşanan talep düşüşü ile birlikte cadde üzerinde yer alan dükkanların bir kısmı işletmelerini sürdüremeyerek kapanmıştır. Genellikle %100'e yakın doluluk oranına sahip olan İstiklal Caddesinde bugün, birçok kiralık durumda olan dükkan ve mağazanın bulunduğu görülüyor. Son zamanlarda kira anlaşması gerçekleştirilen dükkanlarda ise %20-30 oranlarına ulaşan pazarlıkların yapıldığı belirtiliyor.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.